CPU TERMAL MACUN ÖZELLİKLERİ

CPU termal macun Nedir?

İşlemci termal macunu ne için kullanılır ve ne yapılır? CPU termal gres rehberi ile farklı CPU termal bileşikleri hakkında bilgi edinin.

Hiç bir CPU heat sink çıkardıysanız, işlemcinin üst kısmında ve ısı emici alt kısmında gri veya beyaz bir macunun fark edersiniz

Bu pasta benzeri veya gres benzeri madde, CPU termal bileşiği dediğimiz şeydir. Termal macun, termal yağ ya da termal arabirim malzemesi TIM de dahil olmak üzere birkaç başka isim var.

Aşağıdaki resimde CPU heat sink fanının bakır tabanını kaplayan gri termal macunu görebilirsiniz:

İşlemci Termal Macunu Nedir?
CPU termal gresi ne için kullanılır? Isı dağılımını artırmak ve CPU sıcaklığını düşürmek için CPU ve ısı emici (veya su soğutmalı su blok) temas yüzeyleri arasında uygulanır.

Temas yüzeyleri mükemmel ve pürüzsüz olmadığı için termal bileşiği uygulamak şarttır – Yepyeni CPU’lar ve soğutucular bile ceplerinde biriken yüzey kusurlarına ve mikroskobik çiziklere sahiptir. Hava, Dünya üzerindeki en kötü termal iletkenlerden biri olduğundan, soğutucunun CPU sıcaklığını düşürme kabiliyetini engelleyecektir.

Mütevazi termal macun olmadan CPU’lar yük altında çalışırken yaklaşık 20-30 ° C daha sıcak çalışacaktır.

Termal macun, ısı dağılımının daha iyi olması için temas yüzeyleri arasındaki mikroskobik hava ceplerini doldurur. CPU termal macunun hava ceplerini doldurmak için kullanıldığını ve iki yüzey arasında ayrı bir tabaka oluşturmamak gerektiğini vurgulamalıyız. Bu işlemci termal gresini bir sonraki sayfada nasıl uygulayacağımızı göstereceğimizde önem taşımaktadır .

İşlemci Termal Macunu Nedir?
CPU termal bileşiklerinde 2 ana tip vardır: Metal esaslı( Seramik esaslı), Karbon esaslı

Ni-ON TIM-05 yüksek performanslı termal bileşik(macun)

Seramik esaslı termal bileşik olan Ni-on TIM-05 koyu gri renktedir ve bir silikon bileşiğinin süspansiyonunda seramik tozu içerir. Seramik tozu için ortak katkı maddeleri arasında alüminyum oksit ve çinko oksit bulunur
Seramik esaslı termal gres elektriği iletmediğinden onları elektronikler ile tamamen güven altına alıyor. Hatta anakartınıza ve maruz kalan diğer bileşenlere özensiz ve sıçrama yaparsanız bile, elektrik hasarı riski yoktur.

Seramik bazlı bileşiklerden ve diğer metal bazlı bileşiklerden fiyat performans değerlendirmesinde Ni-ON termal macun açık ara öndedir.. Seramik içeriğine sahip en iyi CPU termal macunu, çoğu testte sadece 1 ila 3 ° C kaybederek, metal tabanlı muadillerine yakındır. Ni-ON TIM-05 Yüksek Performanslı Termal Bileşik korkunç ucuzdur ve sadece ünlü Arctic Silver 5’den 2 ° C daha sıcaktır .
Bedel olaraksa 10 da bir fiyata sahiptir

Arctic Silver 5
Metal bazlı termal yağ gri renkte olup alüminyum veya gümüş gibi katı metal parçacıkları içerir. Yüksek ısı iletkenlikleri, sıcaklıkları düşürmek için onları en iyi CPU termal bileşiği yapar. Ortalama olarak, metal tabanlı termal yağlı CPU’lar, jenerik seramik bazlı bileşiklere kıyasla yaklaşık 4-6 ° C daha serin çalışırlar.

Bununla birlikte, bu tip CPU termal gresinin de dezavantajları vardır. Birincisi, elektrik üretiyorlar. Kazara CPU pinlerine veya anakart bileşenlerine dökerseniz, kısa devreye neden olabilir ve donanımınıza zarar verebilir. İki metal bazlı termal bileşim daha pahalıdır (özellikle gümüş içeriğine sahip olanlar).

Termal bileşikler için altın standart olarak kabul edilen Arctic Silver 5 , CPU termal macunu incelemelerinde tutarlı bir performans sergileyen ve Amazon’da uzun zamandır en çok satan bir satıcıdır .

Diğer artı noktaları: Uygulaması kolaydır (çok yapışkan değildir) ve elektroniklerinize zarar vermez (Arctic, elektriksel olarak iletken olmadığını belirtmiştir). Dezavantajı: Uzun kür süresi (optimal ısı transferi sağlamak için 200 saate kadar sürebilir). Tüm PC’lerimizde Arctic Silver 5 kullanıyor ve kesinlikle öneriyoruz.

Cooler Master Yüksek Performanslı Termal Bileşik

Seramik esaslı termal bileşikler beyaz ila açık gri renktedir ve bir silikon bileşiğinin süspansiyonunda seramik tozu içerir. Seramik tozu için ortak katkı maddeleri arasında alüminyum oksit ve çinko oksit bulunur. Silikon dioksit, düşük maliyeti nedeniyle jenerik (ucuz: ucuz) termal macun için popüler bir seçimdir.

Seramik esaslı termal gres elektriği iletmediğinden onları elektronikler ile tamamen güven altına alıyor. Hatta anakartınıza ve maruz kalan diğer bileşenlere özensiz ve sıçrama yaparsanız bile, elektrik hasarı riski yoktur.

Çoğu seramik bazlı bileşiklerin en iyi performans göstereni olmamasına rağmen günlük kullanıcıların çoğu için yeterlidir. Seramik içeriğine sahip en iyi CPU termal macunu, çoğu testte sadece 1 ila 3 ° C kaybederek, metal tabanlı muadillerine yakındır. Cooler Master Yüksek Performanslı Termal Bileşik korkunç ucuzdur ve sadece ünlü Arctic Silver 5’den 2 ° C daha sıcaktır .

Arctic Cooling MX-4
Karbon esaslı termal macun (bkz. Yukarıdaki resim) bu üç unsur arasında en az ortak olanı ancak bazı tutkunlar ve hız aşırtmacılar arasında sadık bir takip kazanmışlardır. Karbon parçacıkları, grafen oksit veya hatta elmas tozu gibi egzotik malzemelerle kurban, en çok maliyete sahip olma şaşkınlığı yoktur.

Karbon esaslı termal yağ, her iki dünyanın en iyisini sunmayı talep ediyor: Güvenli kusursuz uygulama ve üstün ısı transferi. İlk iddia doğrudur – Karbon esaslı termal yağ elektrik iletmez … bu yüzden CPU ve anakartın her yerine sürün bile hiçbir şey kızartmaz.

Temps değerini düşürmeye gelince, karbon bazlı bileşikler de metal temelli bileşikler kadar iyi çalışır. 1 ila 2 ° C’lik kenar boşluğu, çoğu CPU termal macunu incelemesinde bunları birbirinden ayırır.

Arctic Cooling MX-4 , en iyi CPU termal macunlardan biri olarak yaygın bir şekilde tanınmaktadır ve Arctic Silver 5 (çoğu testte 0,5 ila 1 ° C fark) ile karşılaştırılabilir mükemmel termal performansa sahip gözden geçirenler üzerinde kazanılmıştır. Üreticisi ayrıca MX-4’ün sekiz yıla tek bir uygulama ile son vermesini ve her iki yılda bir termal macunu değiştirme konusundaki güçlüklerinizin ortadan kalktığını iddia ediyor.

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.