HP ASUS DELL LENOVO CASPER TOSHIBA Notebook adaptör onarım (tamir) işlemleri

Notebook adaptör onarım (tamir) işlemleri

HP ASUS DELL LENOVO CASPER TOSHIBA Notebookların orjinal adaptörleri yoğun olarak kullanıldığı ve kablo kısımları eğilip büküldüğü için genellikle 3-5 yıl içerisinde arıza yapabilmektedirler.Laptop adaptörlerinin bir diğer arıza şeklide hızlıca yere düşme sonucunda gerçekleşmektedir.
Çoğu notebook kullanıcısı adaptörlerinin onarılabileceği hakkında fikir sahibi değiller.
Aslında orjinal (notebookla beraber verilen) adaptörler çok kolay arıza yapmamaktadır.TOSHIBA ASUS DELL LENOVO CASPER HP notebook adaptörlerinin büyük bir kısmındada arıza dc kablonun içten kırılması veya içten kablo izolasyonlarının yıpranarak tellerin birbirine değmesi sonucu oluşmaktadır.

HP ASUS DELL LENOVO CASPER TOSHIBA orjinal notebook adaptörlerinin arızalı kablolarının değişimi fabrika şartlarında firmamızda yapılmaktadır.Arızalı adaptörünün baskılı kasa kısmı özel bir yöntemle açılarak arızalı dc kablo değiştirilmekte ve daha sonra yüksek frekansla plastik kasa baskısı yapan makina ile fabrikadan çıkmış gibi kasa kapatılmaktadır.Bu işlemde ki tek dezevantaj kullanılan dc kablonun orjinali piyasada temin edilemediği için biraz daha düşük kalitede kablo kullanılmasından dolayı orjinali gibi 3-5 yıl değilde 2-3 yıl anca kullanılabilmesidir. Notebook adaptör onarım ücreti firmamızda 30 tl+kdv dir.

HP ASUS DELL LENOVO CASPER TOSHIBA Muadil notebook adaptörlerinin 30- 50 tl arasında satıldığı bir piyasa koşullarında neden eski adaptörü tamir ettireyim diye düşünebilirsiniz.
Aslında bu çok mantıklı bir sorunun cevaplarını aşağıda bizde sıralayalım.

1. Orjinal notebook adaptörleri dünyaca bilinen güvenlik standartlarına göre üretilirler ve üzerlerinde belirtilen
Ce, Tüv ,UL gibi firmaların standartlarını tamamen karşılarlar.

2. Orjinal notebook adaptörleri üzerinde yazan güç değerleri gerçek değerdedir.

3.Orjinal notebook adaptörlerinin 65w olanlarda pasif pfc ,90w ve üzeri olanlarda olan modellerinde aktif Pfc devresi olduğu için şebekeye gereksiz yük bindirmezler.
Aslında anlattığımız durumun şebekeye etkisi daha çok büyük sanayi makineleri için geçerli, tek bir notebookun güç kaynağının elektrik şebekesine getireceği yük dikkate alınmayacak düzeyde. Gelgelelim, iki önemli durum var: Tek bir Laptop önemsiz derece etki yaratsa da, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde evlerin çoğunda dizüstüler bulunuyor, hatta evlerdeki bilgisayar sayıları bir tane ile kalmıyor. Daha önemlisi, yüzlerce bilgisayarın birarada çalıştığı bilgi-işlem merkezleri ve büyük firmalar şehirlerde çok sayıda bulunuyor. Özellikle bu firmalar, elektrik şebekesine bir kaç makineye sahip birer fabrika gibi etki edebiliyorlar. İşte bu yüzden de birçok ülke, PFC özellikli güç kaynaklarını şart koşuyorlar. İşte bu yüzden de güç kaynağı üreticileri PFC’li güç kaynakları üretmeye başladılar, aksi halde ürünlerini bazı ülkelerde satmaları olanaksız.

4.Orjinal notebook adaptörleri;Muadil adaptörler gibi 3 ay -1 yıl gibi kısa sürelerde bozulmazlar.

5.Orjinal notebook adaptörleri cihazın pil sarj ederken , en yüksek güç tüketimi ile çalıştığı zamanda sorun çıkarmazlar.

6. Pil sarjını her zaman düzgün yapabildiğiniz için pil ömrünüz uzar.

Sonuç olarak biz orjinal adaptör ün tamir ettirilmesini öneriyoruz yinede son karar müşterinin ……

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.