Tablet Pc lerin Gelişimi

Kişisel bilgisayardan tablede , akıllı cep telefonlarına teknolojinin gelişimi
Commodore 64
Kişisel bilgisayar tarihini yazanlar çok daha önce üretilen bir sürü modeli belirtselerde bana göre kişisel bilgisayar tarihi
commodore 64 ile başlar.
Commodore 64 dünya genelindeki 17 milyonluk satış rakamıyla, firmanın 1993 yıllık raporuna göre dünyanın gelmiş geçmiş (günümüz dahil) en çok satan bilgisayar sistemi. Zamanının şartlarına göre yüksek çözünürlüğü destekleyen 2 görüntü modu, sayısız grafiksel özellik ve 3 kompleks ses kanalıyla mükemmel bir oyun bilgisayarı olmanın yanısıra aynı zamanda müzikle uğraşanlar için de ideal bir sistemdi.
Ayrıca Commodore sağladığı ucuz modemlerle internet öncesi kullanılan Bulletin Board adlı forumlara, sohbet, download ve online oyun amaçlı erişimi mümkün kılıyordu.
Belkide ilk nesil laptoplardan (notebook) en şanslı olanı aslen işyerlerindeki yöneticilere hitaben geliştirilmiş GRiD Compass 1101 laptoplardı.
1983 yılında üretimine başlanan bu şanslı laptoplar hem Amerikan ordusu tarafından hem de NASA tarafından uzay mekiklerinde kullanılıyordu.
Sadece 4,5kg ağırlığındaki bu laptoplar 8Mhz hızında Intel 8086 işlemci ve 256K RAM içeriyordu.

Daha sonraki yıllarda notebook pillerindeki, işlemci ve tüplü ekranları lcd ekranlara dönüştüren gelişmeler bugün ki anlamda kullandığımız
gelişmiş notebookların üretilmesine olanak sağlamıştır.

Notebookların dahada küçülmesi için daha az ısınan ve güç tüketen işlemci ve daha küçük ve uzun ömürlü pillerin geliştirilmesi ile mümkün olabilmiştir.

Az güç tüketen dolayısıyla az ısınan işlemcilerin geliştirilmesinde en büyük pay şüphesizki İngiliz Arm firmasınındır.Kısaca açıklarsak
ARM; Acorn RISC Machine kelimelerinin kısaltılmasıyla adlandırılmış, 32-bit RISC(Reduced instruction set computing) işlemci mimarisidir.
Yüksek hızlara çıkabilmesinden, 32-bit mimari yapısından, çok az enerji tükettiğinden ve zengin çevresel donanım imkanlarından dolayı ARM çekirdekli
bir çok işlemci, bir çok uygulamada tercih edilmektedir. Akıllı telefonlar, notebook bilgisayarlar, tabletler gibi bir çok elektronik cihazda ARM mimarisine sahip işlemciler kullanılmaktadır.

1987 senesinde ise düşük maliyetli pc’ler için ilk RISC ARM işlemcileri geliştirmeye başlamış 1990 yılında tamamladıkları bu mimariyi kullanmaları için VLSI ve Apple firmalarına ilk lisanslarını vermiş ve firma adını ARM olarak kullanmaya başlamıştır. 1992 yılında ise GEC Plessey ve Sharp firmasına lisans vermiştir.
1994 yılında AKM ve Samsung firmasına da lisans vermiştir. 1996 yılında ARM işlemcilerinde Windows CE kullanmak üzere Microsoft ile beraber çalışmalar yapmıştır.
Hyundai, Lucent, Philips, Sony, HP, IBM, Seiko Epson, ve Fujitsi firmalarına lisans vermiştir.

Arm işlemcisi kullanan en populer cihazlar
Samsung tab
Apple iPhone modelleri
Apple İpad modelleri
HP hx4700, Dell Axim x30, x50, and x51 series, Motorola Q, Balloon3,Motorola Ezx Platform A728,
A780, A910, A1200, E680, E680i, E680g, E690, E895, Rokr E2, Rokr E6, Fujitsu Siemens LOOX N560, Toshiba Portégé G500
Android işlemcili bütün tablet modelleri
Bir çok mp3 cihaz
Ve bir çok oyun konsolu
Pil teknolojisindeki gelişmelerlede Notebook batarya , tablet batarya ve cep tel bataryalarının hem ömrü uzatılmış hemde hafiflik sağlanmıştır.
Li-ion ve Li-po pil teknolojileri sayesinde Notebook pil ,tablet pil ve cep telefon pil oldukça küçük boyutlarda imal edilebilmiştir.
Touch screen dokunmatik ekran teknolojisi sayesinde ürünler klavye ve mouse a bağımlılıktan kurtulmuştur.
Tablet dokunmatikleri genellikle resistive ve capasitive olmak üzere 2 farklı türde üretilmektedir.Tablet dokunmatiklerinde capasitive olanın hassasiyeti çok yüksektir. Tablet alınırken kesinlikle capasitive dokunmatikli olanlar tercih edilmelidir.

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.