Notebook Fan Arızaları

Periyodik notebook bakımının önemi

Beklenmedik arızaların ve buna bağlı onarım masraflarının önüne geçmek.
İleride oluşabilecek beklenmeyen arızalar yüzünden notebooksuz kalma durumunu engellemek.
Özellikle ticari amaçlı kullanıcılar için zaman,iş ve gelir kaybını yaşamamak
Notebook un ömrünü artırmak.
Notebook performansının artması ve daha düşük elektrik tüketimi sağlanması, Notebook Bataryasının ömürünün uzatılması
1.Notebook Fan bakımı

Notebook soğutma sistemi , dizüstü bilgisayrınızı oluşturan parçaların fazla ısınmasını ve bilgisayarınızın performansının düşmesini engeller.
Notebooklarda soğutma sistemi soğutulması gereken parçalar üzerindeki bakır levha ve buna bağlı arabalardaki radyatör sistemi benzeri bir yapı ve havayı üfleyen bir fandan oluşmaktadır.
Fanın önündeki ızgaralarda zamanla toz tortusu meydana gelir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer.
Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir.Fan bakımı yapılmamış bir laptop bilgisayar önce çok fazla ısınma problemi ortaya çıkarır iler ki safhalarda bu notebook unuzun aniden kapanmasına yol açar.

Notebooklarda soğutma sistemi elemanlarına peryodik olarak bakım yapılması, aşırı ısınmanın neden olabileceği hasarları önleyecektir

Notebook Fan Bakımında yapılması gerekenler.

Dizüstü bilgisayarlar oldukça hassastırlar. Plastik aksamlar kolayca kırılabilecek yapıdadır. Vidalar küçüktür ve oldukça ufak tornavidalar yardımıyla sökülür ve takılır. Parçaları söküp çıkarırken oldukça dikkatli davranılmalıdır.
Dizüstü bilgisayar fanını temizlemeden önce bilgisayar kapalı, pil ve güç kablosunun çıkarılmış olması gerekir. Anakart üzerinde bir arada bulunan fan-heatsink ikilisi, işlemci ve ekran kartını soğutur. Söktüğünüz fan-heatsink, yine fırça ya da blower yardımıyla temizlenir.

Fan-heatsink söküldüğünde işlemci üzerindeki termal macun, izopropil alkollü bir bez yardımıyla dikkatle temizlenmelidir.
Yeni termal macun, işlemcinin üzerine yanlardan taşmayacak şekilde sürülmelidir.Burda önemli nokta termal macun kalitesidir piyasada bulacağınız çoğu termal macun fayda sağlamaz.

Notebook fan bakımların da profesyonel bir firma ile çalışmak başımızın ağrısını en az seviyeye indirir.

En Çok Fan porbleminden aanakart arızası yapan cihaz modellerini sizin için seçtik, özellikle bu cihazlardan birini kullanıyorsanız ve periyodik olarak fan bakımı yaptırmıyorsanız laptopunuzun anakartının arızalanması kaçınılmaz.

İşte Kronik Isınma Kaynaklı Arızalanan Cihazlar ve fanları
Acer 5738 fan
Acer 5740 fan
Acer 7741 fan
asus f3 fan
asus n61 fan
casper h36 fan
casper w76 fan
dell n5010 fan
dell n5110 fan
hp 4520s fan
hp cq56 fan
hp cq61 fan
hp dv6-1000 fan
hp dv6-3000 fan
hp dv6-1000 fan
hp dv6-6000 fan
hp g62 fan
lenovo g570 fan
lenovo g580 fan
Sony Vgn-cs fan
Sony Vgn-sz fan
sony vpcea vpceb fan
toshiba a300 fan
toshiba a500 fan
toshiba c650 fan

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.