Lcd Ekran Ölü Pixel Politikaları

Ibm Lenovo Markasının notebook hatalı pixel politikası
Lenovo notebook ekranları da diğer notebookların ki gibi milyonlarca ince film transistörü (TFT) içerir.  Hiç yanmayan, renksiz devamlı yanan nokta veya piksel az sayıda bulunması nedeniyle üreticisine bakılmaksızın bu teknoloji için üretim sürecine TFT LCD teknolojisinin bir özelliğidir.
Notebook ekranı nın da 2 ya da daha az görünür kusurlu piksel varsa, bu hatalı kabul edilmemelidir. Lenovo notebook ekranında 3 veya daha fazla görünür
kusurlu piksele sahip ise, ancak Lenovo tarafından kusurlu olarak kabul ve istek üzerine değiştirilebilir.Eğer ürün garanti içerinde ise
Etkilenen yapılandırmaları Bu politika 1 Ocak 2008 itibaren satın alınan tüm ThinkPad bilgisayarlar için geçerlidir. Daha fazla yardım için Lenovo Servis temsilcisine başvurun. (Kaynak: Lenovo Pixel Politikası)

 

Notebook LCD ekranlar için Endüstri Standartları

Aşağıdaki sayfa ölü piksel açısından laptop ekran endüstri standartlarını belirler ve LCD ekran teknolojisine ilişkin arka plan bilgileri sağlar.

Ölü Piksel

LCD (likit kristal ekran) ekranlar, çeşitli boyutlarda ve çözünürlüklerde imal edilir. Çözünürlük Notebook lcd ekranın piksel veya küçük noktaların sayısı olarak tanımlanır. Piksel bir görüntü oluşturan en küçük birimdir. Günümüzde satılan çoğu ekranlar TFT aktif matris LCD led ekranlar vardır. TFT aktif matris her bir piksel
ile parlayan arka plan ışığını kontrol etmek için ona bağlı bir transistör sahip olduğu bir teknolojidir. Her piksel, her biri kendi transistör sahip 3 alt pikselden (kırmızı, yeşil ve mavi) oluşur. Bu piksel her açık ve kapalı ve filtreler bir görüntüdeki sonuçlanır renkli alt piksel aracılığıyla ışık döner. Bazen, bu bireysel transistörler düzgün çalışmaz hiç çalışmama ve bir renkte sabit kalma v.b . Bir ölü pikseli tanımlayan iki oluşumları vardır: karanlık bir arka plan üzerinde birkaç rastgele yerleştirilmiş, beyaz, kırmızı, mavi ve / veya yeşil piksel unsurlardan biri olarak görünen “yaktı” piksel; veya açık renkli arka plan üzerinde siyah bir nokta gibi görünen bir “kayıp” piksel.

LCD panelinde bulunan piksel sayısı dikkate alınarak, her üretici tarafında belirtilen oranda ölü piksel normal sayılmaktadır. Tipik bir dizüstü bilgisayar ekranı, WXGA çözünürlükte (1280 x 800 piksel) 15,6 “ekran için, 3072000, kırmızı, yeşil ve mavi piksel (3x1280x800). Toplam vardır Yani 5 ölü alt piksel bir ekran var % 0.0002 eşit kusurlu oranı.

Sanayi neden ölü pikseli belli bir oranda normal kabul ediyor?

Bu soruyu cevaplamak için, bir Notebooklarda kullanılan TFT aktif matris LCD ekran ve bir CRT monitör arasında bir karşılaştırma piyasa oyuncuları Laptop LCD ekranlar için standartlar kurdukneden göstermeye yardımcı olacaktır.

Piksel kusurları CRT monitörler ve Laptop LCD ekranlar da görülebilir. CRT monitörler ve LCD ekranlar da üretim sürecinde, piksel kesintisi değerlendirmek zordur. Sadece üretim sonrasın da pixel hataları belirlenebilir. Pixel kusurlarının tamamı çöpe atılsaydı çok yüksek üretim maliyetleri oluşurdu.. Veriminde bir azalma olması halinde daha yüksek üretim hacmi ve düşük malzeme maliyetleri yanı sıra CRT monitörler için geliştirilmiş üretim yöntemleri ile, bir minimal etkisi vardır.
Bununla birlikte, düşük üretim verimleri ve mevcut üretim yöntemlerine dayalı yüksek malzeme maliyetleri Notebook LCD ekranlar için, her girişim hurdaya ayrılan ekranların sayısını azaltmak için yapılır. LCD ekranlar daha yüksek üretim maliyetleri, bu sorunu, CRT monitörler ile olmuştur daha LCD’ler ile daha belirgin olduğu ana nedenidir.

Onların CRT meslektaşları,Notebook LCD üreticileri ve dizüstü bilgisayar üreticileri gibi LCD ekranlar yüksek üretim maliyetleri, sonucunda piksel kullanıcı yorumlarına ve üretim maliyeti verilere dayalı verilen bir LCD panel için kabul edilebilir kaç kusurlu olarak belirledik. hedefi içinde bu sınırları belirleme. maksimum kullanıcı konforu için kusurlu piksel en makul ürün fiyatlandırma sağlamak için LCD ekran üreticileri (yani Hitachi, LG-Philips, Samsung ve Sharp) ve dizüstü bilgisayar üreticileri (yani Apple, Compaq, Dell, IBM ve Sony,acer,hp,casper,asus,lenovo,msi,) bir dizüstü bilgisayar, bir ekran ve uygun fiyatta işlevsellik arasında bir denge için birlikte çalıştılar. Bir müşteri bir dizüstü bilgisayar için ödediği çok fiyat doğrudan bu sektör oyuncuları tarafından belirlenen ölü piksel sınırları ile ilgilidir.
Sadece mükemmel görüntüler kabul maliyeti yaklaşık bir LCD ekranı kullanarak bir taşınabilir bilgisayarın fiyatını iki katına çıkabilir. Bu LCD teknolojisini kullanan tüm dizüstü bilgisayarların doğrudur.
Ölü piksel ile ilgili endüstri standardı nedir?

Ölü piksel, kabul edilebilir bir seviyede ilgili kimsenin net bir endüstri standardı vardır. Her LCD ekran üreticisi ve her dizüstü bilgisayar üreticisi kendi ölü piksel standartlara sahip. Ve ne yazık ki, çoğu durumda son kullanıcı, bir dizüstü bilgisayar satın ve ölü piksel fark sonrasına kadar kendi dizüstü markanın ölü piksel politikası farkında değildir. ScreenTek, ancak oldukça endüstri standartları konusunda müşterilerimizi eğitmek ve ölü piksel politikası hakkında müşterilerimizi bilgilendirmek proaktif olmanın yaklaşım alacaktı.

Aşağıdaki tabloda çeşitli dizüstü marka ‘ve ekran üreticilerinin ölü piksel politikalarının bir özetidir. Aşağıda verilen bilgiler dizüstü üreticileri ve LCD üreticileri tarafından değiştirebilir ve boyut, çözünürlük ve modeline bağlı olarak değişir tabi. Miktarları genel olarak ekran değiştirilmesi için gerekli ölü piksel sayısını temsil eder.

Laptop Marka / OEM Parlak Nokta Karanlık Noktalar Toplam Nokta
Asus 7 7 7
IBM 5-11 5-16 9-16
HP / Compaq 7 7 9
LG-Philips 6 6 10
Sharp 7 7 N / A

 

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.