Notebook Adaptör Switch Mode teknolojisi

Switch Mode Power supply (Anahtarlamali Guc Kaynagi) devrelerinde yine bir trafoya ihtiyac duyuyoruz.

Bu trafo, yaklasik 20KHz ile anahtarlanan yuksek frekansli bir trafodur. Nuvesinde klasik trafolardan farkli olarak silisli celik sac degil de piyasa da kömür nuve olarak adlandirilan kirilgan bir malzeme kullanilir.
Trafoyu tek basina degilde anahtarlama devresi ile birlikte incelemek gerekir. Ancak bu trafolarin calisma prensibi bildiginiz klasik transformatorlerin aynisidir.
Frekans yukseldikce daha az sargi ve daha kucuk nuve kullanmak mumkun oldugundan ayni gucteki klasik transformatorlere gore adi gecen bu trafolar cok daha hafif ve daha az yer kaplamaktadir ancak Klasik trafolar dogrudan sebekeye baglanabilirken bu trafolari elektronik devre uzerinden baglamak zorundasiniz.

V= N dfi/dt bagintisinda N sarim sayisi, dfi/dt de manyetik akinin degisim hizidir. dfi/dt bobinden gecen akimla ve frekansi ile orantilidir.

Sonucta frekansi ne kadar artirirsan gerekli sarim sayisi da o oranda azalir.

Ornek olarak Klasik bir trafonun primerinde atiyorum 400 sarim gerekirken adi gecen trafolarda 10 sarim yeterli olabilmektedir.
Basitçe notebook adaptörlerinin çalışma prensibini anlatalım.Şebekeden gelen 220v Ac voltaj doğrultma diyotları ve blok kondansatörde doğrultularak 300v Dc voltaj elde edilir bu voltaj anahtarlama transistör veya transistörleri ile trafoyu yüksek frekansta çalıştırır. Trafonun çıkışındaki Düşük Ac voltaj tekrar diyot la doğrultularak Dc ye çevrilir ve notebookumuzun enerji ihtiyacı karşılanır.

YORUM EKLE

Yorum yazmak icin giris yapiniz.